Bursa 360°
BURSA 360° virtual tour in the air
360°AirPanoTour
BURSA 360° PANORAMİK SANALTUR
Bursa ili hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak havadan ve karadan 360º panoramik sanaltur sayesinde tüm tarihi güzelliğini, camileri ve türbeleri görebileceğiniz yeni interaktif bir web sitesidir.
AirPanoTour 360º teknolojisi ile bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar için yeni ortamlar aracılığıyla bir konumun eksiksiz bir interaktif turuyla ilk Uludağ’ın dogal güzelliğini , kayak pistlerini ve konaklama yerlerinin konumunu kusursuz bir şekilde gösteren tek sitedir. Site, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yapılmıştır.
VR (Virtual Reality)
AirPanoTour 360º teknolojisi ile sanal gözlükle havadan Uludağ’nın eşsiz güzelliklerini seyredebilirsiniz.
Bursa and Cumalıkızık: the Birth of the Ottoman Empire This property is a serial nomination of eight component sites in the City of Bursa and the nearby village of Cumalıkızık, in the southern Marmara region. The site illustrates the creation of an urban and rural system establishing the Ottoman Empire in the early 14th century. The property embodies the key functions of the social and economic organization of the new capital which evolved around a civic centre. These include commercial districts of khans, kulliyes (religious institutions) integrating mosques, religious schools, public baths and a kitchen for the poor, as well as the tomb of Orhan Ghazi, founder of the Ottoman dynasty. One component outside the historic centre of Bursa is the village of Cumalıkızık, the only rural village of this system to show the provision of hinterland support for the capital.